درباره دانشکده

 

معرفی دانشکده دندانپزشکی

دانشکده دندانپزشکی بیرجند:

در سال 1390 دانشکده دندانپزشکی بیرجند تاسیس گردید و با جذب 29 نفر دانشجو در رشته دکتری عمومی دندانپزشکی از مهر ماه 1390 شروع به کار نموده است. و در حال حاضر حدود 30 استاد متخصص آموزشی – درمانی( 26 آموزشی و 4 درمانی) در دانشکده در امر تدریس دانشجویان و آموزش بالینی آنها مشغول به خدمت می باشند.

رشته های تحصیلی :

رشته دندانپزشکی : این دانشکده در هر سال تحصیلی هر سال اقدام به جذب دانشجو از طریق کنکور سراسری و 5 نفر دانشجوی شهریه پرداز می نماید و در حال حاضر حدود 216 دانشجو در این رشته در حال تحصیل می باشند و دانشجویان در دو مقطع علوم پایه و بالینی وکارورزی در بخش های مختلف دانشکده دندانپزشکی آموزش می بینند و بعد از گذراندن 6 سال دوره تحصیل فارغ التحصیل دوره دکتری عمومی دندانپزشکی می شوند.

بخش های مختلف دندانپزشکی: جراحی - ترمیمی – اندو – پروتز – اطفال – تشخیص –ارتو – رادیو و پریو که دانشجویان در این بخشها زیر نظر اساتید به ارائه خدمات دندانپزشکی به بیماران و مراجعان می پردازند.

رشته تکنسین سلامت دهان :

در سال 94 این رشته در دانشکده راه اندازی و اقدام به پذیرش 22 نفر دانشجو از طریق کنکور سراسری و به صورت نیمه متمرکز نموده است و در حال حاضر حدود 36 نفر دانشجو در این رشته در یک دوره 2 ساله فارغ التحصیل شده و متعهد خدمت در مراکز بهداشتی خواهند بود تا به ارائه خدمات برای بالا بردن سطح بهداشت دهان و دندان و آموزش به گروههای هدف برای پیشگیری از پوسیدگی دندان خواهند نمود. 

گروههای آموزشی :

در حال حاضر10 گروه اموزشی به شرح ذیل در دانشکده وجود دارد:

گروه آموزشی ارتودنسی – گروه اموزشی اندودانتیکس – گروه اموزشی بیماری های دهان و فک و صورت – گروه اموزشی جراحی و رادیولوژی فک وصورت گروه آموزشی پریودانتیکس و اطفال – گروه آموزشی ترمیمی – گروه اموزشی پروتزهای دندانی - آسیب شناسی فک وصورت

اعضای گروه آموزشی :

 

 گروه آموزشی
 اعضای گروه
 ارتودنسی خانم دکتر گلدانی مقدم ، آقای دکتر سید حجت شکیب ، آقای دکتر مجید عزیزی
 اندودانتیکس خانم دکتر ابراهیمی پور ، خانم دکتر سهیلا درمیانی ، خانم دکتر شیما بیجاری، آقای دکتر نوید نصرآبادی، خانم دکتر معصومه سعیدی رباط، آقای دکتر امیر ابراهیمی
 بیماری های دهان و فک و صورت خانم دکتر اکبری ،خانم دکتر پروایی
 جراحیآقای دکتر توانافر
 رادیولوژی  دهان ، فک وصورتخانم دکتر هما رستگار ، خانم دکتر یاوری پور
 پریودانتیکسخانم دکترمرضیه محمدی مقدم ،خانم دکتر عاطفه عطائی ، خانم دکتر ساناز کیوانفر، خانم دکتر کیمیا سزاوار
 اطفالخانم دکتر مهرناز خادمی، آقای دکتر بهنام ناطق ، خانم دکتر چرمه، خانم دکتر یزدی زاده
 ترمیمی خانم دکتر مریم راستی،خانم دکتر فائزه اسدیان
 پروتزهای دندانیآقای دکتر محمد مالک زاده، خانم دکتر سیده فریبا عمادیان ،آقای دکتر محسن کرباسی
 آسیب شناسی دهان،فک وصورت خانم دکتر لیلی علیزاده،آقای دکترحمید عباس زاده

رادیولوژی:

رادیوگرافی های دهان و دندان و ناحیه ی فک و صورت، اطلاعات مفید وجامعی در مورد دندان ها، ساختمانهای حمایت کننده دندان و ساختارهای طبیعی در نواحی مورد بررسی را فراهم می آورند.در رادیولوژی دهان و فک و صورت از روش های تصویر برداری معمولی دلخل و خارج دهان – CT scan  - اولتراسونوگرافی و MRI و اسکن هسته ای استفاده می شود.

آسیب شناسی دهان وفک وصورت (پاتولوژی) :


علم آسیب شناسی دهان و فک و صورت به بررسی علل، روند، علائم و مشخصات آسیب شناختی بیماریهای دهان و فک و صورت می پردازد. در تعریف لغوی، PATHO  به معنی اختلال و آسیب و LOGY نیز به معنی شناسی و در نتیجه  PATHOLOGY به معنی آسیب شناسی است. گروه آسیب شناسی دهان و فک و صورت دانشکده دنداپزشکی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند در سال 1390 و همزمان با تاسیس دانشکده پایه گذاری شد. در این گروه از سال 1390 تا امروز همکاران مختلفی به عنوان هیئت علمی فعالیت نموده اند.

 

اسامی اعضا هیئت علمی گروه آسیب شناسی دهان و فک و صورت از آغاز تاسیس دانشکده تا کنون

ردیف

نام استاد

سال

1